Ogrzewanie podłogowe

Ekologia + Wygoda + Tania Ekspluatacja

Jakie są zalety ogrzewania podłogowego? Przede wszystkim podłogówka zapewnia najbardziej bliski idealnemu rozkład temperatur we wnętrzu. Najcieplej jest nam w okolicach stóp, nieco chłodniej w okolicy głowy. W przypadku grzejników jest odwrotnie. Ciepłe powietrze wydobywające się z grzejnika zawieszonego na wysokości kilkudziesięciu cm nad podłogą od razu unosi się ku górze, a następnie przepływa wzdłuż sufitu i ścian ku dołowi. Najbardziej dogrzana jest więc górna strefa pomieszczenia, dolna pozostaje często niedogrzana.

W przypadku podłogówki grzejnikiem jest praktycznie cała podłoga, albo znaczna jej cześć. Ciepło oddawane jest więc równomiernie do pomieszczania. Decydując się na montaż grzejników musimy się liczyć z tym, że najcieplej będzie w ich bezpośrednim otoczeniu, chłodniej w miarę oddalania się od nich. W szczycie sezonu grzewczego, kiedy zapotrzebowanie na ciepło jest największe, odpoczywanie na kanapie czy fotelu ustawionym w bliskiej odległości od grzejnika może być uciążliwe – „buchające” z niego ciepło może bowiem powodować spory dyskomfort.

Decydując się na ogrzewanie podłogowe możemy utrzymywać we wnętrzu niższą, o ok. 2°C, temperaturę powietrza niż w przypadku grzejników, nadal odczuwając przyjemne ciepło. Przełoży się to na pewne oszczędności na kosztach ogrzewania.

Ogrzewanie podłogowe czy grzejniki?
Instalacja ogrzewania podłogowego jest praktycznie niewidoczna. Tradycyjne grzejniki niestety często rzucają się w oczy, zaburzając estetykę wnętrza.

Podłogówka okaże się dobrym rozwiązaniem w przypadku budynków o nowoczesnej architekturze. Tendencja do ograniczenia powierzchni ścian na rzecz dużych przeszkleń, może natomiast utrudnić odpowiednią lokalizację grzejników, które nie zawsze są też ozdobą nowoczesnego wnętrza.

Obecnie ograniczenia w stosowaniu materiałów posadzkowych na ogrzewaniu podłogowym są dużo mniejsze. Decydując się na podłogówkę nie jesteśmy już skazani wyłącznie na płytki. Jeśli jednak nie wyobrażamy sobie wnętrza bez dużego, mięsistego dywanu, warto przemyśleć montaż grzejników.

Ogrzewanie podłogowe to znacznie mniejszy ruch powietrza w pomieszczeniu, niż przy ogrzewaniu grzejnikowym, co wynika ze sposobu oddawania ciepła w obu przypadkach. Korzystanie z podłogówki zapewni, że w powietrzu nie będzie tak krążył kurz, jak ma to miejsce w pomieszczeniach z grzejnikam